Víte že / Mozek a signály
Základním principem učení a fungování mozku je velmi silné propojování signálů, které přícházejí zároveň. Nervy tak od dětství propojily pohyb ruky s pohledem na ruku, která se skutečně požadovaným způsobem pohybuje.
Časopis 21.století / článek - Přelud, který způsobuje bolest (fantomová bolest)
balit
- Neustále se objevují nové a nové informace jak mozek funguje a jsou to natolik nevšední a v podstatě neznámé fakta, že se vždy naskýtá možnost zneužití určité funkce lidského těla, kterou nikdo nezná / neví že takto funguje
- Mnohokrát jsem zažil situaci (zpravidla jsem přes noc pracoval na počítači a byl již unavený), kdy jsem i po zavření očí neustále „viděl“ prostředí kolem sebe. Vysvětluji si jako informace, které jsou uloženy v mozku a díky únavě (a tedy menší filtraci informací) se může dít i něco takového (upřímně řečeno, bylo to natolik zajímavé, že nechápu, proč jsou takové schopnosti / možnosti v bdělém stavu blokované)
- Obdobnou situaci lze zažít i s rukama, na které se díváte ve tmě. Někdy je lze zcela zřetelně vidět i přes fakt, že se nacházíte v naprosté tmě. Zde zase vidím určitou spojitost se schopnosti mozku přesně vědět, kde se ruce na základě provedených pohybů nachází (desetiletí strojového učení + jasně nastavené limity)
- Co je zajímavé – alespoň v mém případě by se takové „vidiny“ daly přirovnat k záběrům z kamery, která osvětluje objekty pomocí infračerveného světla (tedy jen černobílé, spíše obrysy. Ovšem zažil jsem i situaci, kdy jsem byl sám překvapen kvalitním rozlišením a detailně vykreslenou scénou). #elektrickesignaly
- Co je hlavní, tyto zážitky jsou pro mě důkazem, že lidské tělo toho dokáže mnohem více, než si vůbec uvědomujeme (a to vědomě vnímáme celou 1/1000 z toho, co vnímá mozek). Zajímalo by mě, jak vědomě trénovat tyto zajímavé funkce mozku. Vždyť mnoho míst, která třeba máme rádi, je v paměti uložena a mozek je umí i „zobrazit“.
- Navíc jsou lidé, kteří mají i úžasnou fantazii a dokážou si představit nepředstavitelné, třeba…