Překvapivá fakta: Měl by je znát každý, ale vůbec se o nich nemluví

Záhadný zvuk, který slyší lidé na celém světě

Záhadný, nízkofrekvenční zvuk, který lidé po celém světě vnímají jako neustálé hučení, bzučení nebo dunění. Obvykle je slyšitelný pouze v tichém prostředí a často jen některými jedinci, což naznačuje, že může být částečně subjektivní.

Kontext:

Schumannovy rezonance 

Představte si prostor mezi povrchem Země a spodní hranicí ionosféry (vrstvou atmosféry nabitou částicemi, která začíná zhruba 50-60 km nad zemí) jako obrovskou dutinu nebo rezonátor (stejný princip jako například u flétny, trumpety apod.)

Schumannovy rezonance jsou globální elektromagnetické rezonance, které vznikají v této dutině Země-ionosféra. Jsou to stojaté vlny v pásmu extrémně nízkých frekvencí (ELF – Extremely Low Frequency).

Více: Schumannovy rezonance

Víte, že gravitace je dodnes nevyřešená „záhada“?

Současné teoretické vysvětlení popisuje gravitaci jako důsledek zakřivení času.

Magnetické pole ovlivňuje emoce a vnímání

Většina lidí si geomagnetických stimulů přítomných v jejich každodenním prostředí neuvědomuje.

Elektromagnetická hypersenzitivita

Někteří lidé popisují silné a rychlé výkyvy nálad, deprese nebo podrážděnost, úzkostné nebo panické poruchy či nervozitu. Identické jevy jsou běžnou součástí elektronického obtěžování.

Růžová polární záře

Podle severských pověstí byly neobvyklé barvy polární záře předzvěstí významných událostí (například blížící se války). Jak vzniká růžová polární záře? Sluneční bouře způsobí trhlinu v magnetickém poli Země. To umožní energetickým částicím proniknout hluboko do zemské atmosféry. (zdroj: časopis ENIGMA)

Psychotronické efekty

Studie ukazují možnost ovlivňování nervové činnosti elektromagnetickými poli.

Srdce a magnetické pole

Srdce vyniká jako nejvýkonnější zdroj elektromagnetické energie v lidském těle. Některé výzkumy naznačují souvislost mezi lidskými emocemi a magnetickým polem Země.

Několik studií poskytlo důkazy o tom, že magnetické signály vycházející ze srdce se neomezují pouze na jedince, ale mají schopnost ovlivnit fyziologii a potenciálně i emoční stav jedinců v blízkém okolí.

Zamyšlení:

  • Někdo může namístnou, že lze nalézt i studie, které tvrdí, že Země je plochá.
  • Srdce a emoce jsou spjaty odjakživa a existuje bezpočet frází, rčení, přísloví o srdci a emocích. O ploché Zemi nikoliv.

Rádiový signál

Elektromagnetické vlny mohou ovlivňovat materiály v prostředí a nepřímo tak vytvářet slyšitelný zvuk

Kontext: Elektronické obtěžování: Slyšení rádiových vln

Tempest

je označení pro soubor technik a opatření zaměřených na zachycení a ochranu před neúmyslným elektromagnetickým vyzařováním elektronických zařízení. Elektromagnetické emise mohou obsahovat citlivé informace, které lze za určitých podmínek zachytit a rekonstruovat.

Zneužití vestavěného hardwaru

Mikrofony a akcelerometry mohou v některých případech zachytit elektromagnetické interference (EMI), například vibrace způsobené elektromagnetickým polem.

Úvaha:

Software-defined radio (SDR)

Pomocí USB SDR přijímače (např. RTL-SDR) lze zachytit široké spektrum elektromagnetických signálů. Notebook nebo mobilní telefon pak může zpracovávat a analyzovat tyto signály.

Wi-Fi a Bluetooth čipy

Experimenty ukázaly, že některé Wi-Fi karty mohou být využity k detekci elektromagnetického šumu z okolních zařízení.

Úvaha:

Další odkazy

Hacking

Získat přístup do cizího mobilního telefonu nebo počítače je mnohem jednodušší, než si většina lidí představuje. Nejsou třeba žádné odborné znalosti. Stačí se například řídit návodem v některém z mnoha videí na youtube. 

Vědomí a podvědomí

Mozek zpracovává každou vteřinu přibližně 11 milionů bitů informací. Uvědomujeme si pouze cca 10 bitů.

Podvědomí nehodnotí, zda jsou přijímané informace pravdivé, logické nebo smysluplné.

Mozek může zpracovávat slova, která nelze slyšet

Více

Sluch

Každý člověk na světě slyší trochu jinak. Tvar lidského ucha je u každého člověka jedinečný podobně jako otisky prstů.

Slyšení neexistujících zvuků je přirozená vlastnost lidského sluchu. Jinými slovy, člověk může za určitých okolností slyšet zvuky, které fyzicky neexistují (nelze je zachytit ani nahrát). Příčinou jsou interferenční jevy, nelineární vlastnosti sluchového systému apod.

Hudební sluch nesouvisí jen s hudbou

  • Cit pro rytmus
  • Schopnost vnímat frekvence a jejich vzájemné interakce,
  • Výkonnější pracovní paměť
  • Lidé s hudebním sluchem jsou mnohem citlivější na emoce obsažené v lidském hlase
  • Lidé s hudebním sluchem mají podstatně lepší výsledky v testech rozeznání řeči v šumu

Více: Lidský sluchový systém: Každý člověk slyší jinak

Člověka výrazně ovlivňují zvuky dalece přesahující slyšitelné frekvence

Člověk slyší frekvence v rozpětí cca 20 – 20 000 Hz. Ukázalo se, že když jsou vysokofrekvenční složky (např. 32 000 Hz) přenášeny pouze do uší, žádný hypersonický efekt nenastává.

Když je ale těmto vibracím vystaveno celé tělo, mozek a chování se výrazně mění. Tento jev se označuje jako hypersonický efekt.

Více: Hypersonický efekt: Zvuk a frekvence nad 20 kHz

Akustika

Každé místo má svůj tón

Alvin Lucier

Jedním z Lucierových nejdůležitějších a nejslavnějších děl je I am sitting in a room (1969), ve kterém Lucier nahrává sám sebe, jak vypráví jednoduchý text, a následně pouští nahrávku zpět do místnosti, znovu ji nahrávající. Nová nahrávka je pak znovu puštěna a nahrána a tento proces je opakován znovu a znovu. Protože každý pokoj má svou charakteristickou frekvenční závislost doznívání, určité frekvence jsou postupně zesíleny tím, jak vlny rezonují v pokoji, až se slova nakonec stanou nesrozumitelnými, nahrazena úplně souznějícími harmoniemi a tóny samotného pokoje. 

Jeden tón může mít teoreticky nekonečně mnoho frekvencí

Ty vzájemně interferují a vytváří charakteristický zvuk (barvu zvuku). Například A, E, I, O, U.

Pro představu

Na obrázcích níže je vidět spektrogram pro 100 Hz zvuk (SINUS vs SAW). Sinus nemá harmonické frekvence (jedna linka). Signál SAW (signál pila) jich naopak má mnoho (a stále jde přitom o jeden tón – například „jednu klapku na klavíru“).

Jak takové zvuky zní?

SINUS / 100 Hz (bude slyšet nejlépe ve sluchátkách nebo repro, které zvládá i basy)

SAW / 100 Hz

Dále

Jsou témata, které zkrátka nelze popsat jednoduše